Radioterapie je nedílnou součástí komplexní onkologické léčby. Cílem moderní onkologické léčby je zajistit pacientům maximální šanci na vyléčení při minimalizaci vedlejších účinků spojených s léčbou.
Podstatou protonové radioterapie je protonový svazek. Ten je tvořen z protonů, které jsou získány z vodíku – jedná se o jádra atomů vodíku. Protony jsou ve speciálním zařízení, cyklotronu, urychleny na přibližně polovinu rychlosti světla. Tím získají energii, která umožňuje zničit nádory. Následně jsou usměrněny silným magnetickým polem do úzkého paprsku a „poslány“ do nádoru.
V PTC využíváme na zacílení nádorů metodu tzv. stužkového skenování, Pencil beam scanning (PBS), v této oblasti patříme mezi světové leadery. Při tomto způsobu ozařování je tenký (tužkový) svazek směrován do příslušného bodu cílového objemu (nádoru) pomocí magnetického pole. Pokud bychom tuto metodu měli k něčemu přirovnat, představte si své soustředění a pečlivost, když dostanete za úkol vymalovat pastelkou na papíře například kruh. Vždy se budete důsledně snažit nepřetáhnout přes jeho hranice. Tak funguje naše metoda PBS.
Při užití protonů tak dokážeme ochránit zdravé tkáně před nežádoucím ozáření a tím významně snížit riziko vzniku komplikací a zachovat kvalitu pacientova života v průběhu léčby i po ní.
Protonová radioterapie je velmi účinná, přesná a šetrná léčba rakoviny s minimálními vedlejšími účinky. Díky přesnému zacílení protonového svazku přímo do nádoru se výrazně snižuje riziko vzniku vedlejších nežádoucích účinků. Tím dává protonová léčba šanci žít kvalitní život i po léčbě rakoviny.
V současné době se k ozařování užívá fotonová nebo protonová radioterapie. Rozdíl je ve fyzikálních vlastnostech jednotlivých typů záření, v jejichž důsledku dochází k jinému chování paprsku ve tkáních. Cílem moderní onkologické léčby je zajistit pacientům maximální šanci na vyléčení při minimalizaci vedlejších účinků spojených s léčbou. Tohoto cíle dnes v maximální míře dosahuje protonová léčba.
Fotonové záření (neboli brzdné X záření), jehož zdrojem jsou lineární urychlovače, prochází tělem. Nejvíc svojí energie odevzdává u povrchu těla a dále pokračuje a předává značnou část své energie i za nádorem.
Protony mají ovšem fyzikální vlastnost, které se říká Braggův vrchol. Díky tomu protony předají na povrchu těla velmi malou část dávky záření a intenzita předávání roste do hloubky, maxima nabývá v cílové oblasti (v oblasti tzv. Braggova píku), kterou přesně určíme, a za ní již k předávání energie nedochází.
Při užití protonů tak dochází k ozáření menšího objemu zdravé tkáně a tím k významnému snížení rizika vzniku nežádoucích účinků spojených s ozařováním.
Technologie instalovaná v podzemí Protonového centra budí respekt a málokterý pacient si uvědomuje složitost systému. Protony, tedy kladně nabité elementární částice jádra atomu vodíku, jsou v cyklotronu urychleny na přibližně polovinu rychlosti světla. Tím získají energii, která umožňuje zničit nádory až v hloubce 30 centimetrů. Následně jsou protony usměrněny silným magnetickým polem do velmi úzkého paprsku a s vysokou přesností přeneseny do nádoru. Při zbrzdění v nádorové tkáni dojde k uvolnění energie, ionizaci a poškození DNA zasažené buňky. Je-li toto poškození vícečetné, rakovinová buňka se přestává dělit, nebo přímo umírá.
Tužkové skenování neboli Pencil Beam Scanning (PBS) označuje přesné rozložení dávky protonového svazku. Při tomto způsobu ozařování je tenký (tužkový) svazek směrován do příslušného bodu cílového objemu pomocí magnetického pole. Vysoce přesným řízením změn tohoto magnetického pole je docíleno postupného ozáření celého cílového objemu (nádorového ložiska).
Pokud bychom měli PBS k něčemu připodobnit, představte si své soustředění a pečlivost, když dostanete za úkol vymalovat pastelkou na papíře určitý objekt, například kruh. Vždy se budete důsledně snažit nepřetáhnout jeho hranice. Tak funguje i PBS. U něj navíc máte stoprocentní jistotu, že „vymaluje“ jen to, co je potřeba. Díky této přesnosti nejsou zbytečně ozářeny okolní zdravé tkáně a orgány.
Na základě vstupního vyšetření náš lékař rozhodne, zda je pro vás protonová léčba vhodná. Váš osobní koordinátor naplánuje všechna potřebná vyšetření (zejména tzv. plánovací CT vyšetření) nutné pro zahájení léčby a také se postará o vyřízení potřebné administrativy.
Klíčovým a zásadním pro úspěch léčby je však její přesné plánování. Proto každému pacientovi na míru připraví tým lékařů a klinických fyziků ozařovací plán, podle kterého bude protonová léčba probíhat. Ozařovací plán určuje, z jakých směrů a jakou intenzitou bude protonový svazek nádor ozařovat.
Tyto informace zde uvádíme na žádost našich pacientů, kteří byli mylně informováni. O protonové radioterapii se totiž i po 12 letech, kdy je pro české pacienty zcela dostupná, vedou četné diskuze a bohužel je stále naši pacienti slýchají nebo čtou. Proto bychom vám zde chtěli objasnit ty nepravdy, se kterými se setkáváme nejčastěji.
Výsledky protonové léčby se snažíme průběžně publikovat v časopisech, které jsou zcela dostupné na internetu nebo v odborných vědeckých vyhledávačích. V principu jsou výsledky velmi dobré a co se týče účinnosti léčby, máme skvělé úspěchy nejen s léčbou nádorů prostaty, ale také u pacientů s nádory hlavy a krku či s maligními lymfomy. Výrazný rozdíl mezi léčbou radiační a chirurgickou je skutečně u karcinomu prostaty. U této diagnózy vidíme lepší výsledky léčby s protony, co se nežádoucích účinků i doby dožití po léčbě týče. U operovaných pacientů se daleko častěji vyskytuje tzv. toxicita léčby a s ní spojená inkontinence nebo impotence. Rozdíl je také velmi znatelný i z hlediska pětiletého období, kdy se hodnotí, zda se nemoc vrátí, nebo nevrátí. Nezřídka ozařujeme i pacienty, kteří mají recidivu onemocnění po operaci.
Ano, naše výsledky jsou skutečně velmi dobré, srovnatelné se světovými lídry v oblasti protonové terapie. Díky našim výsledkům se řadíme mezi 5 nejlepších pracovišť na světě. Všechna naše data zpracovává nezávislá společnost s certifikací pro výzkum ve zdravotnictví, která zaručuje jejich pravost a pravdivost. Zeptali jste se svých ošetřujících lékařů, jaké výsledky mají oni v léčbě vaší diagnózy metodou, kterou vám nabízejí? My vám je ukážeme velmi rádi.
Protonová léčba je ze zákona hrazena zdravotními pojišťovnami, je tedy dostupná všem občanům z České republiky. Máme uzavřeny dlouhodobě smlouvy se všemi českými zdravotními pojišťovnami.
Kardiostimulátor neboli pacemaker či ICD jsou citlivá elektronická zařízení, kterým v principu škodí jakékoliv záření. V případě protonové radioterapie vznikají sekundární vysokoenergetické částice, u kterých existuje zvýšené nebezpečí poškození elektroniky, v jejímž důsledku může dojít k následnému selhání funkčnosti kardiostimulátoru. Pro plánování radioterapie má zásadní význam CT vyšetření. Kovové materiály (implantáty, zubní výplně, apod) vytvářejí v CT obraze tzv. artefakty (na CT se zobrazují struktury, které se v těle nevyskytují). Ty mohou ovlivnit výpočet dávky v dané oblasti, v důsledku čehož by mohly vzniknout nepřesnosti v dávce ozáření. V Protonovém centru se snažíme eliminovat všechna rizika, proto pacienty s implantáty v ozařované oblasti neléčíme. Samozřejmě kov v oblasti pánve nevadí, pokud ozařujeme nádory např. v oblasti hlavy a krku.
I v době léčby můžete být stále se svými blízkými. Nemusíte ležet v nemocnici, můžete pracovat, čas ozařování vám přizpůsobíme dle vašich potřeb.
Nádory, které rychle mění v čase svou pozici či tvar, považujeme pro protonovou léčbu za nevhodné. Týká se to nádorů oka, hrtanu, hltanu, hlasivek, nádory kůže (např. melanom), žaludku, tenkého i tlustého střeva, močového měchýře, varlat a generalizovaných onemocnění s mnohočetnými metastázami.
Ke zhodnocení celkového efektu protonové léčby se realizují tzv. klinické studie. Provádí se podle předem daného schématu na skupině vybraných pacientů a pomáhají zjistit, zda je způsob léčby bezpečný a účinný. K 24. 5. 2024 je v mezinárodním registru klinických studií ClinicalTrials.gov evidováno 157 uzavřených studií při zadání klíčových slov “cancer” a “proton radiotherapy”. Otevřených studií, které nabírají pacienty, eviduje registr ke stejnému dni 191. Tato čísla nejsou malá. Můžeme tak říci, že protonová radioterapie není léčbou experimentální a je dostatečně vyzkoušena. Zvyšující se čísla u probíhajících studií naopak svědčí pro to, že jde o metodu perspektivní, kterou půjde v budoucnu léčit stále širší spektrum onkologických diagnóz.
Při využití nejmodernějších technik protonové radioterapie je kůže zakreslována jako tzv. rizikový orgán, který je nutno chránit. Dávka na kůži je přesně stanovena podle požadavků lékaře a klinického fyzika a je navyšována pouze u pacientek s pokročilým nádorem, který na začátku léčby prorůstal do kůže. Kožní reakce (tzv. radiační dermatitida), která se objeví během léčby, je stejná nebo dokonce menší než u klasického ozařování a odeznívá do 2 – 3 týdnů po ukončení radioterapie. V současné době máme odléčené stovky žen s karcinomem prsu. Drtivou většinu pacientek nadále sledujeme. Management léčby radiační dermatitidy o jejím vývoji máme u každé z těchto pacientek zdokumentován, a to i prostřednictvím fotografií. Rozsáhlá a hluboká poškození tkáně však u žádné z pacientek, se kterými jsme v kontaktu, nemáme a nesetkali jsme se s ním. Informace, že protonová radioterapie způsobí popáleniny kůže, zjizvení a nebude možná rekonstrukce prsu je tedy absolutně nepravdivá.
Hlavní fyzik PTC: Pokud je v cestě svazku tekutina, vzduch, kosti nebo jiný materiál nebo jejich kombinace, je tato skutečnost zahrnuta do výpočtu a nijak se tím nenarušuje přesnost ozáření. Pokud má pacient v těle např. kovový implantát, protonový svazek přes něj není směrován. Z uvedeného plyne, že dávkové rozložení vždy odpovídá příslušné anatomické situaci, která je ve výpočtu zohledněna.
Fotonové záření prochází tělem a předává značnou část energie za nádorem. Důsledkem je ozáření nejen nádoru, ale i zdravých tkání a orgánů před i za nádorem. To může vést ke vzniku mnoha potíží a komplikací u pacienta v průběhu léčby a po ní. Protony mají ovšem určitou fyzikální vlastnost, díky které odevzdávají málo energie na cestě k nádoru, tam se zastaví, předají maximum energie a již nepokračují. Při užití protonů tak dokážeme ochránit zdravé tkáně před nežádoucím ozářením. Významně se tak snižuje riziko vzniku nežádoucích účinků léčby.
Biologicky a po technické stránce u protonů nezáleží, zda léčí člověka, kterému je 10, 20 nebo 80 let. Důvod, proč se někdy uvádí, že je vhodné vybírat mladší pacienty, je pravděpodobnost nežádoucích účinků, které vznikají s každou onkologickou léčbou, a riziko je násobené předpokládaným časem dožití. U protonů je však tato pravděpodobnost vzniku nežádoucích účinků snížená. Čím je člověk mladší, tím šetrněji je potřeba ho ozařovat. Neznamená to ale, že bychom nedokázali ozařovat i starší pacienty, diskriminace věkem je vyloučena.
Přemýšlejte o možnostech, které máte. Nemusíte se rozhodnout ihned. Zvolená léčba má zásadní vliv na kvalitu života nejen při léčbě, ale i po ní. Nežádoucí účinky se pro různé způsoby léčby rakoviny prostaty mohou značně lišit.
kontaktujte násTyto informace zde uvádíme na žádost našich pacientů, kteří byli mylně informováni. O protonové radioterapii se totiž i po 12 letech, kdy je pro české pacienty zcela dostupná, vedou četné diskuze a bohužel je stále naši pacienti slýchají nebo čtou. Proto bychom vám zde chtěli objasnit ty nepravdy, se kterými se setkáváme nejčastěji.
Ke zhodnocení celkového efektu protonové léčby se realizují tzv. klinické studie. Provádí se podle předem daného schématu na skupině vybraných pacientů a pomáhají zjistit, zda je způsob léčby bezpečný a účinný. K 24. 5. 2024 je v mezinárodním registru klinických studií ClinicalTrials.gov evidováno 157 uzavřených studií při zadání klíčových slov “cancer” a “proton radiotherapy”. Otevřených studií, které nabírají pacienty, eviduje registr ke stejnému dni 191. Tato čísla nejsou malá. Můžeme tak říci, že protonová radioterapie není léčbou experimentální a je dostatečně vyzkoušena. Zvyšující se čísla u probíhajících studií naopak svědčí pro to, že jde o metodu perspektivní, kterou půjde v budoucnu léčit stále širší spektrum onkologických diagnóz.
Výsledky protonové léčby se snažíme průběžně publikovat v časopisech, které jsou zcela dostupné na internetu nebo v odborných vědeckých vyhledávačích. V principu jsou výsledky velmi dobré a co se týče účinnosti léčby, máme skvělé úspěchy nejen s léčbou nádorů prostaty, ale také u pacientů s nádory hlavy a krku či s maligními lymfomy. Výrazný rozdíl mezi léčbou radiační a chirurgickou je skutečně u karcinomu prostaty. U této diagnózy vidíme lepší výsledky léčby s protony, co se nežádoucích účinků i doby dožití po léčbě týče. U operovaných pacientů se daleko častěji vyskytuje tzv. toxicita léčby a s ní spojená inkontinence nebo impotence. Rozdíl je také velmi znatelný i z hlediska pětiletého období, kdy se hodnotí, zda se nemoc vrátí, nebo nevrátí. Nezřídka ozařujeme i pacienty, kteří mají recidivu onemocnění po operaci.
Při využití nejmodernějších technik protonové radioterapie je kůže zakreslována jako tzv. rizikový orgán, který je nutno chránit. Dávka na kůži je přesně stanovena podle požadavků lékaře a klinického fyzika a je navyšována pouze u pacientek s pokročilým nádorem, který na začátku léčby prorůstal do kůže. Kožní reakce (tzv. radiační dermatitida), která se objeví během léčby, je stejná nebo dokonce menší než u klasického ozařování a odeznívá do 2 – 3 týdnů po ukončení radioterapie. V současné době máme odléčené stovky žen s karcinomem prsu. Drtivou většinu pacientek nadále sledujeme. Management léčby radiační dermatitidy o jejím vývoji máme u každé z těchto pacientek zdokumentován, a to i prostřednictvím fotografií. Rozsáhlá a hluboká poškození tkáně však u žádné z pacientek, se kterými jsme v kontaktu, nemáme a nesetkali jsme se s ním. Informace, že protonová radioterapie způsobí popáleniny kůže, zjizvení a nebude možná rekonstrukce prsu je tedy absolutně nepravdivá.
Ano, naše výsledky jsou skutečně velmi dobré, srovnatelné se světovými lídry v oblasti protonové terapie. Díky našim výsledkům se řadíme mezi 5 nejlepších pracovišť na světě. Všechna naše data zpracovává nezávislá společnost s certifikací pro výzkum ve zdravotnictví, která zaručuje jejich pravost a pravdivost. Zeptali jste se svých ošetřujících lékařů, jaké výsledky mají oni v léčbě vaší diagnózy metodou, kterou vám nabízejí? My vám je ukážeme velmi rádi.
Hlavní fyzik PTC: Pokud je v cestě svazku tekutina, vzduch, kosti nebo jiný materiál nebo jejich kombinace, je tato skutečnost zahrnuta do výpočtu a nijak se tím nenarušuje přesnost ozáření. Pokud má pacient v těle např. kovový implantát, protonový svazek přes něj není směrován. Z uvedeného plyne, že dávkové rozložení vždy odpovídá příslušné anatomické situaci, která je ve výpočtu zohledněna.
Protonová léčba je ze zákona hrazena zdravotními pojišťovnami, je tedy dostupná všem občanům z České republiky. Máme uzavřeny dlouhodobě smlouvy se všemi českými zdravotními pojišťovnami.
Fotonové záření prochází tělem a předává značnou část energie za nádorem. Důsledkem je ozáření nejen nádoru, ale i zdravých tkání a orgánů před i za nádorem. To může vést ke vzniku mnoha potíží a komplikací u pacienta v průběhu léčby a po ní. Protony mají ovšem určitou fyzikální vlastnost, díky které odevzdávají málo energie na cestě k nádoru, tam se zastaví, předají maximum energie a již nepokračují. Při užití protonů tak dokážeme ochránit zdravé tkáně před nežádoucím ozářením. Významně se tak snižuje riziko vzniku nežádoucích účinků léčby.
Kardiostimulátor neboli pacemaker či ICD jsou citlivá elektronická zařízení, kterým v principu škodí jakékoliv záření. V případě protonové radioterapie vznikají sekundární vysokoenergetické částice, u kterých existuje zvýšené nebezpečí poškození elektroniky, v jejímž důsledku může dojít k následnému selhání funkčnosti kardiostimulátoru. Pro plánování radioterapie má zásadní význam CT vyšetření. Kovové materiály (implantáty, zubní výplně, apod) vytvářejí v CT obraze tzv. artefakty (na CT se zobrazují struktury, které se v těle nevyskytují). Ty mohou ovlivnit výpočet dávky v dané oblasti, v důsledku čehož by mohly vzniknout nepřesnosti v dávce ozáření. V Protonovém centru se snažíme eliminovat všechna rizika, proto pacienty s implantáty v ozařované oblasti neléčíme. Samozřejmě kov v oblasti pánve nevadí, pokud ozařujeme nádory např. v oblasti hlavy a krku.
Biologicky a po technické stránce u protonů nezáleží, zda léčí člověka, kterému je 10, 20 nebo 80 let. Důvod, proč se někdy uvádí, že je vhodné vybírat mladší pacienty, je pravděpodobnost nežádoucích účinků, které vznikají s každou onkologickou léčbou, a riziko je násobené předpokládaným časem dožití. U protonů je však tato pravděpodobnost vzniku nežádoucích účinků snížená. Čím je člověk mladší, tím šetrněji je potřeba ho ozařovat. Neznamená to ale, že bychom nedokázali ozařovat i starší pacienty, diskriminace věkem je vyloučena.
I v době léčby můžete být stále se svými blízkými. Nemusíte ležet v nemocnici, můžete pracovat, čas ozařování vám přizpůsobíme dle vašich potřeb.
Nádory, které rychle mění v čase svou pozici či tvar, považujeme pro protonovou léčbu za nevhodné. Týká se to nádorů oka, hrtanu, hltanu, hlasivek, nádory kůže (např. melanom), žaludku, tenkého i tlustého střeva, močového měchýře, varlat a generalizovaných onemocnění s mnohočetnými metastázami.
Přemýšlejte o možnostech, které máte. Nemusíte se rozhodnout ihned. Zvolená léčba má zásadní vliv na kvalitu života nejen při léčbě, ale i po ní. Nežádoucí účinky se pro různé způsoby léčby rakoviny prostaty mohou značně lišit.
kontaktujte nás