Pro muže ve věku 40 – 49 let byla navržena horní hranice PSA 2,5 ng/ml, v 50 – 59 letech 3,5 ng/ml, v 60 – 69 letech 4,5 ng/ml a od 70 let výše 6,5 ng/ml.*
Prostatický specifický antigen (PSA) je v současnosti klinicky nejvýznamnějším ukazatelem (markerem) karcinomu prostaty. Je to enzym produkovaný normálními i rakovinovými buňkami prostaty a vyšetření jeho koncentrace v krvi je běžně používanou metodou v diagnostice karcinomu prostaty. Zkratka PSA označuje bílkovinu, kterou produkují žlázky prostaty.
Základní funkcí bílkoviny PSA je zkapalnění spermatu, její největší koncentrace je tedy v semeni a jen malá část je uvolněna do krve. Každý muž s prostatou má tedy určitou hladinu PSA. V případě, že je struktura buněk a žlázek prostaty poškozená (například právě nádorem prostaty), se PSA dostává do krve ve vyšším množství.
Vyšetření krve na stanovení hladiny PSA se provádí nejen u mužů s příznaky onemocnění rakoviny prostaty (jako je například obtížné močení, problémy s erekcí či bolesti v pánvi a zádech apod.), ale provádí se také u mužů bez příznaků jako preventivní vyšetření. Úspěch léčby zhoubných nádorů je téměř vždy závislý na včasném rozpoznání zhoubného tumoru a přesném stanovení diagnózy.
Zvýšenou hladinu celkového PSA v séru můžeme pozorovat u karcinomu prostaty, ale i u jiných onemocnění, např. benigní hyperplazie prostaty, zánětu prostaty, při akutní retenci moči či po některých urologických manipulacích. Objevuje se také po pohlavním styku. Některé typy nádorů prostaty ale na hladinu PSA v krvi bohužel nemusí mít žádný vliv. Proto je nezbytné také doplňující vyšetření „per rectum“.
** Hodnota PSA je závislá na věku a velikosti prostaty, proto pro každého individuálního muže existuje mírně odlišná „normální“ hladina PSA. Za normálních okolností je hladina PSA v séru pod 4 ng/ml, což je hodnota, která je mezinárodně uznávaná jako dělící linie mezi normální a zvýšenou hodnotou PSA. Potíže při diagnostice karcinomu prostaty prostřednictvím měření PSA způsobuje fakt, že až 20 % pacientů se zhoubným nádorem má hladinu PSA nižší než 4 ng/ml a naopak zdaleka ne každý pacient s PSA v hodnotách 4 – 10 ng/ml má karcinom prostaty. Hovoříme o tzv. diagnostické šedé zóně, ve které se karcinom vyskytuje pouze u 25% pacientů.