Protonová léčba je ve světě stále více uznávanou a preferovanou metodou. Výsledky a zkušenosti světových protonových center i pražského Protonového centra jednoznačně potvrzují, že protonová terapie otevírá zcela nové možnosti léčby nádorových onemocnění.
Protonová radioterapie není novou metodou – od roku 1991 existuje první výlučně klinické (nikoliv akademické) pracoviště (Loma Linda, Kalifornie, USA) a počet nemocných léčených protony dosahuje mnoha desítek tisíc. Jedná se o technologicky naprosto zralou léčbu, ověřenou v klinickém provozu.
Z řad některých odborníků lze i po mnoha letech, kdy se pro léčbu vybraných onkologických onemocnění používá protonová radioterapie, slyšet názor, že vyšší dávky záření při běžné (fotonové) radioterapii na zdravé tkáně neodůvodňují použití léčby protonovým svazkem.
Tým lékařů z MGH v Bostonu se proto zaměřil na pacientky s karcinomem prsu. Zejména u těch, kde je nezbytně nutné ozářit i spádové lymfatické uzliny, studie uzavírá, že protonová radioterapie karcinomu prsu má nízkou toxicitu při zachování stejné kontroly nad nádorovým onemocněním jako dříve publikovaná data fotonové radioterapie. (Jinými slovy, protonová léčba karcinomu prsu jednoznačně snižuje riziko vzniku nežádoucích účinků).