V současné době je možné vyléčit velkou část žen s karcinomem prsu, proto je naším cílem, aby byl jejich život po léčbě bez dalších omezení a zdravotních komplikací. Pokud má být součástí léčby rakoviny prsu ozařování, je důležité zvolit ten nejšetrnější způsob. Protonová léčba umožňuje dodat odpovídající dávku záření do cílové oblasti a zároveň snížit ozáření okolních tkání, zejména srdce a plic. Díky ní je tak minimalizováno riziko vzniku pozdních nežádoucích účinků, jako je srdeční infarkt, srdeční arytmie, rozvoj plicní fibrózy nebo vznik sekundárních nádorů z ozáření.
Protonová léčba má výhodu zejména:
Velmi pozdní nežádoucí účinky ozařování rakoviny prsu se projevují na plicní tkáni. Na základě dlouholetých zkušeností bylo zjištěno, že ozáření většího objemu plic je spojeno s rozvojem změn v plicní tkáni neboli s rozvojem plicní fibrózy. Plicní fibróza se nejčastěji projevuje opakovanými záněty plic a chronickým kašlem.
Protonová radioterapie je přesná a šetrná metoda léčby rakoviny prsu s minimálními vedlejšími účinky. Umožňuje přesné zacílení protonového paprsku do cílové oblasti (prs, hrudní stěna, spádové lymfatické uzliny) a minimální ozáření okolních tkání a orgánů. Podstatným důvodem pro indikaci protonové radioterapie, zejména u levostranného nálezu, je faktor RIHD (radiation induced heart disease) = postižení srdce v důsledku ozařování. Onemocnění srdce způsobené ozářením je jedním z nejzávažnějších pozdních účinků ozařování. Při léčbě rakoviny prsu, kdy je doporučeno ozařování, se proto odborníci snaží o minimalizaci dávky záření na srdce. Díky protonovému paprsku tak dokážeme významně snížit riziko vzniku infarktu a dalších srdečních problémů.