Pokud u vás byla diagnostikována rakovina prostaty, nespěchejte a zvažte různé možnosti léčby. Nádor sám roste roky, máte tedy čas na důkladné zjištění informací o možnostech léčby, není nutné se rozhodnout během jediného dne.
Vaše celkové šance na vyléčení v první řadě závisí na tom, v jakém stádiu se vaše onemocnění nachází. Proto je důležité léčbu samozřejmě neodkládat, na druhou stranu je nutné mít na paměti, že vaše rozhodnutí o typu léčby, kterou podstoupíte, podstatně ovlivní váš další život.
Pro léčbu rakoviny prostaty lze zvolit:
Porovnali jsme pro vás vedlejší účinky nejčastějších léčebných postupů v ČR – operace a fotonového ozáření. Rozhodněte se, který způsob léčby je nejvhodnější zrovna pro vás.
S protonovou léčbou máte nejvyšší šanci na vyléčení nemoci a nejnižší riziko vzniku nežádoucích účinků oproti jiným léčebným možnostem – operaci nebo fotonovému ozařování.
Radikální prostatektomie je rozsáhlý operační výkon, který spočívá v odstranění celé prostaty. Podle typu operačního přístupu rozlišujeme tzv. klasický přístup a miniinvazivní metody – tedy odstranění karcinomu prostaty buď laparoskopickou nebo robotickou operací.
Při operaci je vždy odstraněna prostata i s tzv. pouzdrem prostaty a semennými váčky a je vytvořeno nové spojení mezi močovou trubicí a močovým měchýřem. Proto je následně močovou trubicí do močového měchýře zavedena trubička (katetr), která zde zůstává obvykle po dobu dvou až šesti týdnů.
Přestože se operační postupy vyvíjejí (jako příklad můžeme uvést robotickou operaci), dlouhodobé výsledky ukazují, že rizika přetrvávají. Operace je vždy spojená s hospitalizací a následnou pracovní neschopností.
Komplikace po všech chirurgických výkonech se dělí na časné (během operace nebo bezprostředně po operaci) a pozdní (v průběhu dalšího sledování nebo déle trvající). Mezi časná rizika a komplikace po operaci patří bolest, krvácení, infekce, plicní embolie apod.
Až 15 % pacientů po operaci musí užívat některou z inkontinenčních pomůcek.
Důsledkem operace je např. vždy nemožnost ejakulace semene, protože jsou přerušeny chámovody.
Porucha erekce po radikální prostatektomii se objevuje u 30-100 % pacientů.
K riziku komplikací způsobených s operací se v takovém případě přidávají ještě rizika nežádoucích účinků a komplikací spojených s ozařováním.
Radioterapie (léčba zářením) je významnou a účinnou metodou v léčbě nemocných s karcinomem prostaty. Je alternativou k operační léčbě. Léčba zářením je obecně prováděna dvojím způsobem – zevní radioterapií, kdy je zdroj záření mimo tělo pacienta a nebo tzv. brachyterapií, kdy je zdroj záření aplikován přes kůži v podobě radioaktivních zrn přímo do nádorem postižené prostaty.
Převážná většina nemocných s karcinomem prostaty léčených zářením podstupuje zevní radioterapii. Zevní radioterapie může být fotonová nebo protonová.
Protonová radioterapie je velmi účinná, přesná a šetrná léčba rakoviny s minimálními vedlejšími účinky. Díky přesnému zacílení protonového paprsku přímo do nádoru se výrazně snižuje vznik vedlejších nežádoucích účinků. Tím dává protonová léčba šanci žít kvalitní život i po léčbě rakoviny.
Běžný fotonový paprsek prochází tělem a předává značnou část své energie před i za nádorem. Protony mají ovšem fyzikální vlastnost, které se říká Braggův vrchol. Díky této vlastnosti mohou odevzdat výrazně méně energie k nádoru a tato energie nemá dopad na tkáně za nádorem.
Protonová léčba trvá 5, 19 nebo 21 dní.
Při fotonovém ozařování používáme k ozařování nádoru fotony. Fotony předávají, narozdíl od protonového záření, svoji energii už po cestě do nádoru.
Nezastaví se v něm, ale pokračují dále tělem, čímž dochází k nežádoucímu ozáření zdravých tkání a orgánů v okolí nádoru.
Fotonové ozařování je tak spojeno s mnoha komplikacemi souvisejícími právě s nežádoucím ozářením okolních zdravých tkání a orgánů, které se nacházejí v přilehlém okolí ozařovaného nádoru.
Běžná fotonová léčba trvá až 33 – 41 dní.