První v PTC léčenou diagnózou jsou nádory vedlejších dutin nosních (čelní dutina, oblast mezi očima). Běžnou radioterapií jsou tyto oblasti v podstatě neozářitelné správným způsobem. Tato diagnóza tvoří největší skupinu našich pacientů.
Druhou důležitou skupinou jsou pacienti s nádory nosohltanu – to je poměrně specifická diagnóza, vznikající především u mladších pacientů mezi 20 – 40 lety života. Vyskytuje se v tkáni, která tvoří zadní stěnu nosohltanu. Jde o poměrně agresivní nádory, které však reagují velmi dobře na léčbu, perspektiva pacientů je velmi dobrá – až 85 % se vyléčí dlouhodobě. Tento typ nádorů je uložen uprostřed lebky, takže standardní fotonová metoda je nevhodná – pozdní následky vznikající za 4, 5 let jsou zásadní.
Další skupinu tvoří nádory slinných žláz a příušní žlázy – zejména u této diagnózy využíváme toho, že nádor bývá lokalizován na straně hlavy a na povrchu, takže proton se zastaví ve 2 – 3 cm a celý zbytek obličeje zůstane bez záření.
Z hlediska výskytu ale poslední dobou velmi intenzivně narůstá poslední skupina nádorů, které léčíme – nádory krčních mandlí a kořene jazyka. Postihuje zejména mladší pacienty. Tento typ nádorů způsobuje stejný virus, který je zodpovědný za rakovinu děložního čípku u žen, HPV 16.
Příležitostně se v PTC setkáváme i s nádory uší, ale jedná se o velice vzácné diagnózy – jednotky pacientů.