Protonová léčba je ve světě stále více uznávanou a preferovanou metodou. Výsledky a zkušenosti světových protonových center i pražského Protonového centra jednoznačně potvrzují, že protonová terapie otevírá zcela nové možnosti léčby nádorových onemocnění.
Protonová radioterapie není novou metodou – od roku 1991 existuje první výlučně klinické (nikoliv akademické) pracoviště (Loma Linda, Kalifornie, USA) a počet nemocných léčených protony dosahuje mnoha desítek tisíc. Jedná se o technologicky naprosto zralou léčbu, ověřenou v klinickém provozu.
Z řad některých odborníků lze však i po mnoha letech, kdy se pro léčbu vybraných onkologických onemocnění používá protonová radioterapie, slyšet názor, že vyšší dávky záření při běžné (fotonové) radioterapii na zdravé tkáně neodůvodňují použití léčby protonovým svazkem.
Zcela nová klinická data z rozsáhlých studií říkají opak, a to konkrétně, že frekvence akutní toxicity (komplikací sledovaných po 90 dní od zahájení léčby) je při ozařování protony významně nižší než u srovnatelné skupiny pacientů léčených fotonovou terapií.
Tým lékařů washingtonské univerzity sledoval téměř 1500 pacientů různých onkologických onemocnění, z nichž asi 400 podstoupilo léčbu protonovým svazkem, zbytek byl ozářen nejmodernějšími technikami fotonové radioterapie. Všichni pacienti z této skupiny byli ozařováni a současně dostávali konkomitantní chemoradioterapii. Ve studii se výzkumníci zaměřili na vznik toxicity stupně 3 a vyššího, který už vyžaduje hospitalizaci a intenzivní medicínské zákroky a péči.
Konkrétně se závažné nežádoucí komplikace projevily u 11,5 % pacientů ozářených protony oproti 27,6 % ozářených fotony.
*Odkaz: www.medicalnewstoday.com/…
Nádory jícnu představují obtížně léčitelné onemocnění. Medián pětiletého přežívání nemocných (bez rozlišení stadií) nepřesahuje 15 %. V České republice byl v letech 2008 – 2017 poměr mortalita/incidence mezi 73 – 85 %. Více než 50 % nemocných je diagnostikováno ve stadiu III. V léčebné strategii nádorů jícnu má radioterapie významné postavení a to u obou nejběžnějších typů nádoru – spinocelulárního karcinomu i adenokarcinomu. V posledních 10 letech je i v ČR dostupná radioterapie těžkými částicemi, konkrétně radioterapie protonová, aplikovaná technikami scanningu. Radioterapie se při radikální léčbě vždy kombinuje s chemoterapií.
Protonová radioterapie nádorů jícnu má nepochybně dozimetrickou výhodu. Tu lze uplatnit ve všech indikacích. Podařilo se prokázat souvislost dávkového rozložení s nižším rizikem nežádoucích efektů. Zatím unikátně i na úrovni randomizované studie. Dozimetrická výhoda navíc umožňuje snadnější dávkovou eskalaci, která se ukazuje jako přínosná. Protonová radioterapie je zatím doporučována v situaci, kdy nelze dosáhnout požadované dávkové rozložení v rizikových orgánech (srdce, plíce) konvenčními 3D technikami, anebo v klinickém výzkumu. Klinické benefity se zatím prokazují pomalu a obtížně, přestože pro ně svědčí mnoho předpokladů.