Průběžné hodnocení našich výsledků prokázalo, že dokážeme vyléčit 96,5 % pacientů s nízce rizikovým karcinomem prostaty, z toho 99 % pacientů netrpí problémy s inkontinencí.
Protonová radioterapie je přesná a šetrná metoda léčby rakoviny prostaty s minimálními vedlejšími účinky.
Od roku 2012, kdy bylo Protonové centrum otevřeno, jsme léčili tisíce pacientů s rakovinou prostaty. Na základě jejich dlouhodobého sledování se pražské Protonové centrum může prezentovat vynikajícími výsledky a úspěchy protonové radioterapie, díky kterým patří mezi 5 nejlepších protonových center na světě.
Protonová léčba v PTC je ambulantní. Dle stadia onemocnění, které vám bylo zjištěno, trvá protonová léčba v PTC 5, 19 nebo 21 pracovních dní.
Inkontinence je nedobrovolný únik menšího množství moči, který je pro pacienta společenským i hygienickým problémem.
V případě protonové léčby je riziko vzniku inkontinence minimalizované na pouhé 1 % (u onemocnění zjištěného v časném stádiu), zatímco např. po operaci (kompletním odstranění prostaty) až 15 % pacientů trpí samovolným únikem moči a u běžného ozařování se tato komplikace vyskytuje u 5 % pacientů.
Po operaci 30 – 100 % mužů trpí úplnou ztrátou erekce (erektilní dysfunkcí). Pro každého muže je toto enormně vysoké riziko z psychologického hlediska velkou komplikací a má významný vliv na jeho budoucí život. Rizikovým faktorem při operaci je zásah v blízkosti nervů, jejichž porušení způsobuje erektilní dysfunkci.
Ačkoli porucha erekce (erektilní dysfunkce) postihuje po radikální prostatektomii velké procento pacientů a každý pacient by o tomto riziku měl být předem informován, je právě operace doporučována zejména mladým, aktivním mužům, kteří jsou ve výborné fyzické kondici. Přičemž dle dostupných dat není významný rozdíl mezi laparoskopickou a robotickou operací.
Pouze u malého procenta pacientů po operaci dojde k obnovení sexuálních funkcí a k obnovení schopnosti ejakulace, což může být následně problém i z hlediska reprodukčního, kdy muž nebude schopný zplodit potomka přirozenou cestou.
Na základě výsledků pražského Protonového centra se po protonové léčbě nemoc navrátí pouze 3,5 % pacientů (platí pro nízcerizikové karcinomy prostaty).
Zatímco po operaci se nemoc navrátí 51 – 69 % pacientů (dle typu operace).
A dále studie publikovaná v Journal of Urology 11. července 2016 poskytuje další podrobné informace o míře recidivy rakoviny prostaty po operaci. Studie uvádí, že: