Největší nebezpečí karcinomu prostaty spočívá v tom, že se v počátečních stádiích nemoci u pacienta neprojevují žádné příznaky. Často se stává, že je nádor odhalen až díky vzdáleným metastázám.
V pozdějších stádiích nemoci může člověk postižený karcinomem prostaty pociťovat řadu příznaků, mnoho z nich však může signalizovat i jiné onemocnění. Mezi tyto příznaky patří potřeba častého močení (hlavně v noci), potíže při močení, krev v moči nebo ve spermatu, potíže s erekcí, bolest při ejakulaci, častá bolest nebo ztuhlost v bedrech, bocích nebo v horní části stehen.
Pokud se u vás objevil min. jeden z následujících problémů, nemusí se jednat o zhoubný nádor prostaty, ale měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo přímo svého urologa:
Nejjednodušším a klinicky nejvýznamnějším ukazatelem rakoviny prostaty je prostatický specifický antigen (PSA) v krvi. Zvýšená koncentrace PSA v krvi nasvědčuje tomu, že se zvětšila prostupnost stěn prostaty následkem patologických změn, například právě nádorem, který lze díky vyšetření krve většinou odhalit již v raném stadiu.
Nádor prostaty metastazuje nejčastěji přes lymfatické uzliny do kostí, plic, jater, nervové soustavy, ledvin. Při zanedbání prevence je karcinom prostaty často odhalen až ve stadiu metastáz, které způsobují bolest nebo ztuhlost v zádech, kyčlích, končetinách. Rakovinu také provází celková slabost, nechutenství a úbytek tělesné hmotnosti.