Biopsie prostaty

Máte otázky? Zeptejte se nás pomocí formuláře níže.

Budeme Vás kontaktovat do 24 hodin.
Hrazeno zdravotními pojišťovnami.

Biopsie prostaty

Biopsie prostaty je vyšetřovací metoda, která spočívá v odběru buněk z prostatické tkáně. Hraje klíčovou roli především v diagnostice karcinomu prostaty. Bez biopsie a následného histologického vyšetření není možné diagnostikovat karcinom prostaty. V případě prostaty může lékař pojmout podezření na nádor na základě vyšetření pohmatem nebo zejména na základě zvýšené koncentrace PSA, ale teprve rozbor tkáně jeho podezření potvrdí nebo vyvrátí. I v případech, kdy se nejedná o zhoubný nádor, pak biopsie a následný rozbor tkáně podají informace o povaze změn tkáně a můžeme na jejich základě rozhodnout o další léčbě.

Biopsie se provádí speciální bioptickou jehlou za pomocí ultrazvukové sondy zavedené do konečníku. Během vlastního vyšetření se zavádí do konečníku nejprve ultrazvuková sonda, která pomáhá určit místa, z nichž odebíráme tkáň. Vlastní odběr tkáně je proveden ze zhruba 10 – 12 míst prostaty. Vyšetření není bolestivé, ale spíše nepříjemné, proto lze požádat lékaře, který bude biopsii provádět, o analgesii. Časová náročnost vyšetření je obvykle 10 – 15 minut.

Před samotným vyšetřením je nutné důkladné vyprázdnění konečníku (nejlépe pomocí glycerinových čípků) a v některých případech též podání antibiotik. Pokud užíváte léky na srážlivost krve, musí se tyto léky, po dohodě s vaším praktickým lékařem nebo specialistou, vysadit 5 dní předem, popřípadě je třeba nahradit je jinými, vhodnějšími léky.

Odebrané vzorky tkáně jsou následně odesílány na histologické vyšetření, které vyvrátí, či potvrdí přítomnost nádorových buněk.

V současnosti máme k dispozici/známe tři způsoby biopsie prostaty:

  • Standardní biopsie prostaty, při které vám lékař odebere vzorky prostatické tkáně skrze speciální nástavec ultrazvukové sondy „per rectum“.
  • Perineální biopsie prostaty, která oproti standardní biopsii využívá dokonalejší ultrazvukovou sondu propojenou s tzv. „steprem“, tedy zařízením pro fixaci sondy a pro její přesnou manipulaci. Tento typ biopsie se provádí přes hráz, je přesně zacílen a má nižší riziko následné infekce a krvácení.
  • Fúzní biopsie prostaty spočívá v získávání dat ze dvou různých zdrojů, a to z magnetické rezonance (MR) a ultrazvuku. Funguje to tak, že skrze MR se identifikuje podezřelé ložisko v prostatě, a vytvořený snímek se následně propojí s ultrazvukem. Propojení těchto dvou obrazů umožňuje přesnější zacílení patologického ložiska a jeho bezpečný odběr. Technologie fúzní biopsie umožňuje zachycení ložiska v několika rovinách. Zvyšuje se tak možnost záchytu i velmi malých ložisek. Tato modalita biopsie se provádí přes hráz, podobně jako je to v případě perineální biopsie prostaty.

Kontaktujte nás