V České republice je karcinom plic po zhoubných nádorech tlustého střeva nejčastější nádorové onemocnění s trvale vzrůstající tendencí. Většina nově diagnostikovaných případů je zjištěna v pokročilém stádiu onemocnění (stadia III, IV). Pětileté přežití se i díky této skutečnosti pohybuje u obou pohlaví mírně nad 10 %. Na závažnost onemocnění poukazuje i fakt, že u obou pohlaví jde o nejčastější příčinu úmrtí na onkologické onemocnění.
Od 1. ledna 2022 je v ČR spuštěn nový screeningový program, který se zaměřuje na časný záchyt rakoviny plic u rizikové populace. Cílem programu je záchyt časných stadií karcinomu plic a zlepšení prognózy nemocných. Screening je určen bývalým či současným silným kuřákům ve věku 55 -74 let, kteří minimálně po dobu dvaceti let kouřili 20 a více cigaret denně, a kteří dosud nejsou v této souvislosti nijak sledováni či léčeni. Projekt je dobrovolný a pacientům plně hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Více informací naleznete na www.prevenceproplice.cz
Neexistují časné varovné signály, které by umožnily zachytit nemoc v počátečním stadiu. Jakmile se příznaky nemoci objeví, je už nádor ve stadiu pokročilém. Občas bývá nádor malého rozsahu objeven při vyšetřování jiné nemoci.
Příznakem rakoviny plic může být nově vzniklý dlouhotrvající kašel nebo změna charakteru chronického kuřáckého kašle. V době stanovení diagnózy plicního nádoru trpí kašlem asi 80 % nemocných. Dalším příznakem je vykašlávání krve nebo přítomnost nitek krve ve vykašlávaném hlenu. Běžné jsou záněty plic, které neustupují při léčbě antibiotiky nebo se opakovaně obnovují na stejném místě.