Cílem moderní onkologické léčby je zajistit pacientům maximální šanci na vyléčení při minimalizaci vedlejších účinků spojených s léčbou. Tohoto cíle je dnes možné dosáhnout pomocí protonové léčby.
Protonové centrum v Praze v rámci dětského léčebného programu využívá nejmodernější technologii a zkušenosti předních českých a světových onkologů s protonovou léčbou u dětí. Všechny děti léčené v Protonovém centru jsou indikovány k protonové léčbě ve spolupráci s některým z dětských onkologických center. Více než 80 % dětských pacientů se dnes úspěšně vyléčí.
Mezi používané léčebné metody u nádorů dětí patří operace, ozařování, chemoterapie a biologická léčba. Jaká konkrétní léčba bude u vašeho dítěte provedena, záleží na mnoha různých faktorech. Plán léčby s vámi podrobně prodiskutuje ošetřující dětský onkolog.
Ozařování neboli radioterapie (kam se řadí i radioterapie protonová), je obecně jednou ze základních léčebných metod nádorových onemocnění u dětí. U pacientů se používá buď samostatně, nebo častěji v kombinaci s jinými metodami (nejčastěji operace, chemoterapie). S cílem omezit nežádoucí účinky léčby zářením je současným trendem užití radioterapie omezit na přísně vybrané situace, a pokud už je ozařování nezbytné, pak používat nejmodernější způsoby ozařování, jako například protonovou radioterapii.
Na rozdíl od běžně používaného ozařování je protonová léčba šetrnější a bezpečnější. Díky přesnému zacílení protonového paprsku, dokážeme významně snížit riziko vzniku nežádoucích účinků a omezit případná rizika jako jsou poškození srdce a plic, výskyt endokrinních problémů, poruchy růstu, poruchy smyslových funkcí, snížení intelektu, poškození ledvin a močových cest, ohrožení plodnosti, vznik druhotných nádorů.
Protonová léčba je podle mezinárodně uznaných doporučených standardů nejčastěji indikována u těchto diagnóz: