Naše postupy protonové radioterapie při léčbě maligního lymfomu v oblasti mediastina (mezihrudí) byly zařazeny do světových léčebných protokolů, jsou přebírány ostatními světovými protonovými centry a umožňují naprosto zásadním způsobem snížit ozáření např. srdce a plic, a tím významně eliminovat riziko vzniku srdečních a plicních onemocnění (jako jsou např. srdeční infarkt, poruchy srdečního rytmu, plicní fibróza aj.). Protonová léčba také dokáže výrazně eliminovat ozáření míchy, a díky tomu snížit riziko jejího poškození.
Maligní lymfomy jsou onemocnění, které velmi často postihuje osoby v mladém věku. Pacienti se po onkologické léčbě ve vysokém procentu uzdraví, proto je žádoucí v maximální možné míře předcházet jakýmkoli vedlejším účinkům léčby. Patří k nádorům vysoce citlivým k léčbě zářením. Léčba zářením je většinou doporučena jako léčba doplňková po předchozí systémové léčbě (chemoterapii, biologické léčbě). Problematika ozařování maligních lymfomů spočívá v redukci dávky na okolní rizikové orgány, které není ve většině případů při běžné radioterapii spolehlivě dosáhnout. Z dlouhodobého hlediska pacienty po léčbě zářením ohrožuje zejména vývoj sekundárních malignit a kardiovaskulárních onemocnění.
Protože dýchací pohyby mohou narušit správnost a přesnost provedení protonového ozáření, pro radioterapii maligních lymfomů v oblasti mediastina využíváme také metodu řízeného nádechu. K tomu slouží přístroj Dyn’R.
Metoda ozařování s řízeným dýchaním je zvolena proto, že je důležité, aby ozařovaná část těla (objem) byla ozářena každý den stejně. Jelikož se však tento ozařovaný objem pohybuje v závislosti na dýchání, musíme zajistit, aby vaše tělo bylo vždy ve stejné pozici. To se nejlépe provede právě zadržením dechu v určité hladině. Pro stanovení této hladiny proto nejprve podstoupíte tzv. nácvik řízeného dýchání (nácvik Dyn’Ru).
Nácvik řízeného dýchání probíhá vleže na zádech při připojení na spirometr pomocí antibakteriálního filtru a náustku. Nos je scvaknutý kolíčkem, aby veškerý vydechovaný vzduch proudil ústy. Na oči vám nasadíme speciální brýle, kde budete sledovat pokyny k dýchání. Náš zkušený zaměstnanec vás celým procesem nácviku trpělivě provede a vše si budete mít možnost dostatečně vyzkoušet. Nemusíte mít z ničeho obavy.
Lékaři spolu s fyziky pražského Protonového centra se podílejí na tvorbě tuzemských i zahraničních doporučení pro léčbu lymfomů, přednáší na tuzemských i zahraničních kongresech a účastní se klinických studií týkajících se radioterapie lymfomů, jako jsou např. analýza dozimetrických a radiobiologických modelů srovnávající moderní technologie fotonové radioterapie s protonovou.