Aby bylo možné zvolit optimální léčbu, je velmi důležité získat úplné a srozumitelné informace. Zajímejte se nejen o nejmodernější léčebné metody maligního lymfomu, označované též jako rakovina mízních uzlin, ale i o vedlejší účinky spojené s léčbou. Ty totiž mohou významně ovlivnit kvalitu vašeho života během léčby i po ní.
V současné době se k ozařování maligních lymfomů užívá fotonová nebo protonová radioterapie. Rozdíl je ve fyzikálních vlastnostech jednotlivých typů záření, a tím je dáno i jiné chování ve tkáních.
⸺
Na schematickém obrázku je znázorněno rozložení dávky záření v těle při použití protonové a fotonové terapie.
Je patrné, že protonový svazek ozařuje pouze tzv. cílový objem (oblast, kde se nachází nebo nacházel nádor), tedy záření je směrováno takřka výlučně jenom do tkáně, která je postižená. Naopak fotonové záření díky svým fyzikálním vlastnostem zasahuje významně i okolní zdravé struktury.
Fotonové záření, jehož zdrojem jsou lineární urychlovače, vykazuje pozvolný spád dávky ve tkáni. Tím dochází k větší „kontaminaci” okolních zdravých tkání (většímu a nežádoucímu ozáření okolních zdravých tkání).
Při užití protonů dochází ke strmému spádu dávky za ložiskem ozáření. Protonová terapie tak umožňuje zaměřit dávku záření na nádor, a významně tak snižuje ozáření zdravých orgánů a tkání v okolí nádoru (vysokými, středními i nízkými dávkami záření).