Karcinom jícnu je nádorové onemocnění s rostoucí četností výskytu. Ačkoliv postihuje nejčastěji muže ve věku od 50 do 70 let, nejsou mezi pacienty výjimkou ani ženy nebo děti.
V České republice je ročně diagnostikováno asi 500 případů rakoviny jícnu.
Jícen tvoří začátek trávicího traktu. Jde o trubici ze svaloviny, spojující dutinu ústní s žaludkem. Zhoubný nádor jícnu se přitom může utvořit kdekoliv v rámci celé délky jícnu. Vzniká přitom mutací různých typů buněk, jež jícen tvoří. Asi v 90 % případů jde o dlaždicobuněčný (spinocelulární) karcinom, jenž vzniká z dlaždicových buněk, které vystýlají vnitřek jícnu. Zbylých 10 % pak představuje adenokarcinom, vznikající ze žlázek ve stěně jícnu.
Jelikož je jícen velice elastický, jsou první příznaky přítomnosti nádoru pozorovatelné až v jeho pokročilejších stádiích. Tehdy se začne objevovat obtížné polykání, nejdříve zejména tuhých soust jako je maso či pečivo. Později je pro nemocného obtížné polknout i kašovitou stravu. Dále se může objevit:
Vznik karcinomu jícnu je podněcován genetickou odchylkou, a to nejčastěji u genu APC. Tato genetická odchylka vzniká většinou na základě vlivu různých rizikových faktorů, jimiž jsou: