Co si mám vzít s sebou na vyšetření magnetickou rezonancí?
Na vyšetření magnetickou rezonancí je nutné přinést následující:
O případných dalších náležitostech k vyšetření vás bude informovat personál RDG recepce.
Potřebuji žádanku na vyšetření?
Ano, originál žádanky je nutné mít, protože bez ní není možné vyšetření provést. Kopie nám nestačí, zdravotní pojišťovny v rámci prováděných kontrol požadují po zdravotnických zařízení předložení originálu žádanek v souladu s vyhláškami MZČR. Indikující lékař má povinnost originál žádanky vydat, proto prosíme o součinnost.
Mám dorazit na vyšetření dříve?
Doporučujeme přijít přibližně 30 minut před plánovaným termínem vyšetření, abyste měli dostatek času na vyplnění dotazníku a poučení před MR vyšetřením.
Jak dlouho vyšetření trvá?
Délka vyšetření se obvykle pohybuje mezi 25 až 90 minutami, v závislosti na typu a rozsahu vyšetření.
Je vyšetření bolestivé?
Vyšetření magnetickou rezonancí je nebolestivé. Někteří pacienti však mohou pociťovat určité nepohodlí, například kvůli nutnosti ležet v naprostém klidu nebo kvůli hlučnosti přístroje (zvuky připomínající bouchání).
Co budu cítit během vyšetření?
Magnetickou rezonanci mohou hůře snášet lidé trpící klaustrofobií. Pokud trpíte klaustrofobií, informujte svého lékaře, který vám může předepsat uklidňující léky.
Můžu být na magnetické rezonanci hlavou ven?
U tohoto požadavku záleží na typu vyšetřované oblasti. Vždy se vám pokusíme vyjít co nejvíce vstříc, ale u některých částí těla to není možné. Po konzultaci s vaším lékařem může být vyšetření provedeno v analgosedaci (s použitím uklidňujících léků).
Jaký přístroj používáte?
Naše pracoviště vlastní dva přístroje firmy Siemens – MAGNETOM Sola o síle 1,5T.
Jaký je průměr a nosnost stolu?
Průměr gantry (tunelu) je 70 cm a nosnost stolu je do 150 kg. Průměr nejširší části vašeho těla však nemůže přesáhnout 65 cm. Vyšetření se provádí vleže.
Mohu si vzít s sebou sluchátka?
Do vyšetřovny magnetické rezonance nesmí být přinášena žádná elektronika, včetně sluchátek.
Jaké oblečení si mám obléct?
Oblečení by nemělo obsahovat kovové prvky (např. zipy, knoflíky, druky, spony). Doporučujeme bavlněné tričko a podprsenku bez kostic a háčků. Před vyšetřením se budete muset zout.
Můžu mít rovnátka?
Magnetickou rezonanci lze provádět i u pacientů s fixními rovnátky. V případě, že se vyšetřovaná oblast nachází blízko ortodontického aparátu a jeho přítomnost by mohla ovlivnit kvalitu výsledného obrazu, můžete požádat ortodontistu o dočasné sejmutí rovnátka, po konzultaci s vaším lékařem.
Může vyšetření způsobit vedlejší účinky?
Vyšetření magnetickou rezonancí je bezpečné a obvykle nezpůsobuje žádné vedlejší účinky. Pokud je potřeba podání kontrastní látky (rozhoduje lékař), mohou se velmi zřídka vyskytnout nežádoucí reakce (např. v podobě několika svědivých pupínků). Vlivem magnetického pole může docházet k mírnému zahřívání těla. Pro ochranu sluchu a zvýšení komfortu vyšetření vám budou nabídnuty ucpávky do uší.
Můžu si zaplatit vyšetření jako samoplátce?
Ano, je možné si vyšetření zaplatit jako samoplátce, ale musíte mít vystavenou žádanku od lékaře. Předběžnou cenu za vyšetření vám sdělíme po zaslání žádanky.
Můžete mi obrázky z vyšetření nahrát na nějaký nosič (CD, USB)?
Obrazovou dokumentaci vám můžeme vypálit na CD nosič. Poskytnutí kopie obrazové dokumentace je zpoplatněno podle aktuálního ceníku PTC částkou 200 Kč. Platbu je možné uhradit hotově nebo kartou na RDG recepci. CD lze vypálit i zpětně z již provedených vyšetření. Obrazovou dokumentaci není možné z bezpečnostních důvodů zaslat e-mailem ani nahrát na USB.
Kdy obdržím výsledky vyšetření?
Výsledky vyšetření obdrží lékař, který vám žádanku vystavil. Zasíláme je doporučeným dopisem, doručení trvá obvykle 5 – 7 pracovních dní. Pokud má lékař přístup k systému ePACS, můžeme snímky zaslat i elektronicky ihned po vyšetření.
Jaké jsou čekací lhůty na vyšetření?
Objednací lhůta závisí na typu vyšetřované oblasti, průměrně se termíny pohybují v rozmezí 3 týdnů.
Můžu si připlatit expresní termín?
Tuto službu nenabízíme.
Bude vyšetření něco stát?
Máme uzavřené smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami, což znamená, že v běžných případech je vyšetření hrazeno ze zdravotního pojištění. Jiná situace nastává u samoplátce nebo pokud odesílající lékař nemá uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou. V těchto případech se cena za vyšetření účtuje podle platného ceníku /TC. Orientační cenu za vyšetření vám sdělí personál recepce po obdržení žádanky.
Jak se dostanu do Protonového centra?
Protonové centrum je samostatné zdravotnické zařízení, jehož budovu uvidíte z magistrály. Nachází se ve svahu na severním okraji areálu pražské Fakultní nemocnice Bulovka mezi budovou Ústavu radiační onkologie (budova 16) a Klinikou pneumologie a hrudní chirurgie (budova 4).
Můžu zaparkovat u vás?
Ano, máme k dispozici parkoviště přímo u hlavního vchodu Protonového centra, v areálu Fakultní nemocnice Bulovka. Vjezd je po 30 minutách zpoplatněn.