Našim posláním a smyslem je poskytovat pacientům léčbu protonovým zářením, která je založena nejen na její vlastní výjimečnosti, ale také na mimořádnosti lidí, kvalitě poskytované péče, přístupu k pacientům, inovacích a vědeckých poznatcích. Naším cílem je poskytovat klientům dokonalý servis, který odpovídá světové úrovni specializovaného pracoviště, a rozšířit možnosti léčby pro dnešní, ale i budoucí pacienty s rakovinou.
Kvalita péče o pacienty je pro nás zásadní, i proto byl našemu pracovišti udělen Českou společností pro akreditaci status akreditovaného zdravotnického zařízení zajišťující pacientům nejvyšší standardy péče a bezpečí.
Protonové centrum poskytuje léčbu českým i zahraničním pacientům. Bylo zde léčeno více než 12 000 pacientů z 60 zemí světa. Výstavba Centra byla zahájena 1. 5. 2009 a první ozařovna byla uvedena do provozu v prosinci 2012.
V roce 2020 bylo Protonové centrum plně integrováno do Národního onkologického centra spolu s Fakultní nemocnicí v Motole, Ústřední vojenskou nemocnicí a Nemocnicí Na Homolce, která patří mezi vysoce specializovaná onkologická pracoviště poskytující komplexní onkologickou léčbu pro děti a dospělé.
PTC je zapojeno do tuzemské i mezinárodní spolupráce. Odbornost částicové terapie zastřešuje od roku 1985 profesní organizace PTCOG (Particle Therapy Cooperative Group), jejíž vedení vychází převážně z pracovišť USA. Aktivit PTCOG se pravidelně Protonové centrum v Praze i další evropská centra účastní. V roce 2016 bylo též PTC pověřeno organizací výročního kongresu PTCOG v Praze. Cílem PTCOG je podpora vědy, technologie a praktické aplikace částicové terapie za účelem zlepšení standardu v léčbě zářením.
Otázky částicové terapie se kromě PTCOG řeší i v rámci EU, a to prostřednictvím ESTRO (European Society for Radiotherapy & Oncology). ESTRO přijímá jako prioritní úkol vedení databází nemocných léčených částicovou terapií pro vybrané diagnózy. V roce 2015 ESTRO koncipovalo aktivitu „EPTN“ – European Particle Therapy Network a od roku 2017 ji v celé šíři realizuje. Primární účel EPTN je umožnit kooperaci mezi centry částicové terapie a usnadnit výzkumné aktivity, hlavním cílem je potom začlenění částicové terapie do standardní radioterapie.
Pražské PTC se podílí na aktivitách EPTN, stejně jako se účastní aktivit PTCOG a má zastoupení ve skupinách WP. V PTC se aktivity EPTN považují za racionální cestu integrace částicové terapie do standardních postupů v EU, a to i s ohledem specifika ČR.
Kvalita péče o pacienty je pro nás zásadní, i proto byl našemu pracovišti udělen Českou společností pro akreditaci status akreditovaného zdravotnického zařízení zajišťující pacientům nejvyšší standardy péče a bezpečí.
Protonové centrum patří k lídrům v zavádění nových postupů a technik ozařování a sehrává významnou roli na poli vědy, výzkumu a inovací. Zároveň disponuje zcela novými přístroji pro diagnostiku, plánování léčby a uplatňuje moderní přístupy využívající umělou inteligenci při precizování a zrychlení některých plánovacích postupů. Mezi významná prvenství centra lze například zařadit:
Pro zajištění celorepublikové dostupnosti protonové terapie podporuje Protonové centrum jako součást Národního onkologického centra spolupráci s regionálními onkologickými centry na úrovni multidisciplinárních týmů. Tato spolupráce a realizované inovace v kombinaci se zkušenostmi z osvědčeného klinického provozu upevnily vedoucí světovou pozici PTC v oblasti radioterapie protonovým svazkem a vytváří tak pevný základ pro jeho novou roli lídra v léčbě rakoviny.
V rámci každé indikace jsou ve prospěch onkologických pacientů stanoveny multidisciplinární týmy. V rámci indikačních multidisciplinárních týmů Národního onkologického centra, kterého je Protonové centrum členem, je nastavena možnost účasti všech odborníků na indikaci a léčbě pacientů, stejně jako jejich účast na hodnocení výsledků léčby, sledování pacientů a vedení registrů.
Podstatou multidisciplinárních týmů (MDT) v Protonovém centru je úzká kooperace lékařů zastupujících různé odbornosti – radiolog, radiační onkolog, klinický onkolog, chirurg, neurochirurg, dětský onkolog, urolog apod. V rámci indikačních seminářů MDT je nastavena možnost účasti všech odborníků na indikaci, léčbě, hodnocení léčebných výsledků, sledování pacientů (vedení registrů).
Každý MDT má kromě zástupců jednotlivých odborností svého supervizora, vedoucího lékaře odpovědného za konkrétní diagnózu v PTC a klientského koordinátora, kterého může jakýkoli lékař kdykoli kontaktovat.