Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným onemocněním u žen a druhou nejčastější příčinou úmrtí na onkologické onemocnění. Ročně je v České republice diagnostikováno více než 7 000 nových případů. Zhruba 75 % žen má v době diagnózy onemocnění I. nebo II. stadia s dlouhou očekávanou dobou dožití.
Jestliže je onemocnění zachyceno v časném stádiu, bývá léčba úspěšnější, s menšími komplikacemi a nižším rizikem vzniku nežádoucích účinků. Rakovina prsu se nevyskytuje pouze u žen, ale může se objevit i u mužů. Díky včasné diagnostice a novým technologiím stoupá šance na úspěšnou léčbu.
Komplexní léčba karcinomu prsu vyžaduje spolupráci mnoha odborníků napříč různými obory. K léčbě rakoviny prsu se využívá operace, chemoterapie, hormonální a biologická léčba, radioterapie.
Radioterapie má v rámci komplexní léčby rakoviny prsu své nezastupitelné místo. Protonové centrum v Praze jako první na světě vyvinulo jedinečné a inovativní postupy léčby rakoviny prsu, které minimalizují nežádoucí ozáření srdce a věnčitých tepen, plic a druhostranného prsu.