Protonová léčba je ve světě stále více uznávanou a preferovanou metodou. Výsledky a zkušenosti světových protonových center i pražského Protonového centra jednoznačně potvrzují, že protonová terapie otevírá zcela nové možnosti léčby nádorových onemocnění.
Protonová radioterapie není novou metodou – od roku 1991 existuje první výlučně klinické (nikoliv akademické) pracoviště (Loma Linda, Kalifornie, USA) a počet nemocných léčených protony dosahuje mnoha desítek tisíc. Jedná se o technologicky naprosto zralou léčbu, ověřenou v klinickém provozu.
Z řad některých odborníků lze i po mnoha letech, kdy se pro léčbu vybraných onkologických onemocnění používá protonová radioterapie, slyšet názor, že vyšší dávky záření při běžné (fotonové) radioterapii na zdravé tkáně neodůvodňují použití léčby protonovým svazkem.
Tým lékařů z MGH v Bostonu se proto zaměřil na pacientky s karcinomem prsu. Zejména u těch, kde je nezbytně nutné ozářit i spádové lymfatické uzliny, studie uzavírá, že protonová radioterapie karcinomu prsu má nízkou toxicitu při zachování stejné kontroly nad nádorovým onemocněním jako dříve publikovaná data fotonové radioterapie. (Jinými slovy, protonová léčba karcinomu prsu jednoznačně snižuje riziko vzniku nežádoucích účinků).
Studii lze nalézt v Journal of Clinical Oncology
Adjuvantní (zajišťovací) radioterapie je velmi častou součástí léčby nemetastatického nádoru prsu. Jedná se o velmi účinnou metodu, která ale může být zatížena mnoha nežádoucími účinky. Ty mohou zvýšit riziko vzniku kardiovaskulárních či plicních nemocí, sekundárních malignit a dle nejnovějších dat mohou také vést k nežádoucí lymfopenii (poklesu bílých krvinek).
Protonová radioterapie díky svým výhodám dokáže zajistit přesné pokrytí ozařované oblasti a minimalizovat riziko vzniku nežádoucích účinků. Umožňuje také redukovat existující riziko velmi pozdních komplikací radioterapie, zejména poškození srdce, plic, vzniku sekundárních nádorů a dle nejnovějších poznatků i riziko indikované lympfopenie po ozáření. Může být optimální léčebnou metodou pro nezanedbatelnou skupinu pacientek s karcinomem prsu.
Článek lze nalézt v časopise Praktický lékař (ročník 104 číslo 2, 2024)
Primární synchronně zjištěný bilaterální karcinom prsu (PSBBC) je relativně vzácná klinická entita. Neexistuje jednoznačné doporučení v léčbě bilaterálního karcinomu prsu. V podstatě se strategie neliší od postupu léčby při jednostranném postižení. Pacientky jsou často léčené radikálním chirurgickým výkonem – bilaterální mastektomií. Analyzovali jsme retrospektivně soubor 19 pacientek ozářených v Protonovém centru od listopadu 2017 do dubna 2022 pro synchronně zjištěný bilaterální karcinom prsu.
Adjuvantní radioterapie, prováděná simultánně u bilaterálního karcinomu prsu, představuje vzhledem k rozsahu a komplikovanosti cílového objemu nelehkou výzvu pro většinu radioterapeutických pracovišť. Protonová radioterapie se zdá být velice vhodnou alternativou v léčbě bilaterálního karcinomu prsu s jasnou dozimetrickou výhodou a akutní toxicitou srovnatelnou s jinými metodami radioterapie.